iLahiyat Forummum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
EN SON PAYLAŞILAN KONULAR
Konu Yazan GöndermeTarihi
Perş. Ekim 11, 2012 2:53 pm
Çarş. Ağus. 03, 2011 5:22 am
Paz Tem. 31, 2011 5:04 am
C.tesi Tem. 30, 2011 11:57 pm
Çarş. Şub. 02, 2011 5:45 pm
Ptsi Nis. 13, 2009 10:40 am
Ptsi Nis. 13, 2009 10:34 am
Ptsi Nis. 13, 2009 10:21 am
Ptsi Nis. 13, 2009 10:11 am
Ptsi Nis. 13, 2009 10:03 am
Ptsi Nis. 13, 2009 9:59 am
Ptsi Nis. 13, 2009 9:30 am
Ptsi Nis. 13, 2009 9:27 am
Ptsi Nis. 13, 2009 9:25 am
Ptsi Nis. 13, 2009 9:23 am

Azrail, O'nun Söylediğinden de Güzelmiş!..

2 posters
YazarMesaj
ruya_m
Yeni Üye
Yeni Üye
ruya_m

Azrail, O'nun Söylediğinden de Güzelmiş!.. Empty
MesajKonu: Azrail, O'nun Söylediğinden de Güzelmiş!..   Azrail, O'nun Söylediğinden de Güzelmiş!.. EmptySalı Şub. 03, 2009 8:24 pm

Onk. Dr. Haluk Nur baki'den bir hatira;

Ben, 40 yillik bir kanser uzmani olarak maddeyi asan sayisiz olayla karsilastim ve bunlari, o olaya sahit olanlarla birlikte belgeleyerek özel bir arsiv yaptim. Bunlardan 1976 yilinda yasanmis bir olayi size nakletmek istiyorum:

Kanser hastanesinde bashekimken Serap adinda genç bir hanim hastam vardi. Bu hastam gögüs kanserine yakalanmis ve tedavi için yurt disina gitmek istemesine ragmen, bazi formaliteler sebebiyle o imkani bulamamisti. Serap'i
özel bir ilgiyle bizzat ben tedavi altina aldim. Ve kisa bir süre sonra da iyilestigini gördüm. Ancak Serap'in da bütün diger kanserliler gibi ilk 5 yillik süreyi çok dikkatli geçirmesi gerekiyordu. Bir is kadini olan Serap,
4 yil kadar sonra 1 ihale için Izmir'e gitmek istedi. Kis aylarinda oldugumuz için uçakla gitmesi sartiyla kabul ettim.

Maalesef bilet bulamamis ve benden habersiz bindigi otobüsün kaza geçirmesi üzerine 6 saat kadar
mahsur kalmis. Dönüsünden kisa 1 süre sonra kanser, kemik ve akcigerine yayildi. Serap bacak kemiklerindeki metastaz nedeniyle yürüyemez hale gelirken, hastaligin akcigerdeki tezahürü sebebiyle de devamli olarak oksijen cihazi kullaniyor ve söyledigi her kelimeden sonra agzini o cihaza
yapistirarak nefes almak zorunda kaliyordu. Evine gittigim gün, yine güçlükle konusarak:

--''Doktor bey,'' dedi. ''Ben size... Darginim.'' ''Niçin?" diye sordum.

--"Siz... Dindar bir insanmissiniz. Niçin bana da, ALLAH 'i, ölümü, ahreti anlatmiyorsunuz?"
Dini inançlarinin çok zayif oldugunu bildigim için bu teklifi karsisinda oldukça sasirdim. O'nu üzmemeye çalisarak:

--"Doktora ulasmak kolaydir'' dedim. ''Parayi bastirdin mi istedigine tedavi olursun. Ancak iman tedavisi için gönülden istek duymalisin..." Konusmaya mecali olmadigindan "Ben o istegi duyuyorum" manasinda basini
salladi.Artik ümitsiz bir tibbi tedavinin yani sira, ebedi hayatin ve saadetin reçetesi olan iman derslerimiz baslamis ve dersler "hizlandirilmali ögretime" dönmüstü. Anlattigim iman hakikatlerini bütün ruhuyla mezcediyor
ve arada bir soru soruyordu. Vefatina bir hafta kala:

--"Doktor bey,'' dedi. ''Ben ölürken ne söylemeliyim?"

--"Senin durumun çok özel" dedim. ''Kelime-i sahadet sana uzun gelir. O ani fark edince ''Muhammed'' (s.a.v) sana yeter." O, haliyle tebessüm ederek yine basini salladi. Çok istirabi oldugu için Serap'a sürekli morfin yapiyor ve O'nu uyutmaya çalisiyorduk. Ben, bir is seyahati sebebiyle bir müddet ziyaretine gidemedim. Dönüsümde annesi telefon
ederek:

--"Serap, bir haftadir morfin yaptirmiyor."
Dedi. "Sabahlara kadar inliyor ve çok istirap çekiyor. Hemen eve gittim ve igne yaptirmamasinin sebebini
sordum. Aldigim cevabi hala unutamiyor ve hatirladikça ürperiyorum.

--"Ya morfinin tesiriyle ölüme uykuda yakalanir ve son nefeste "Muhammed" diyemezsem?

Iste Serap, böyle bir hanimdi. Bu arada benden istihareye yatmami ve eger birkaç gün daha ömrü varsa son günü uyanik kalacak sekilde morfin yaptirilmasini rica etti. Ben hiç adetim olmadigi halde cuma gününe rastlayan o gece
istihareye yattim ve Serap'in acizligi hürmetine sandigim sali gününe kadar yasayacagina dair isaret sezdim.
Ertesi gün O'na:

--"Hiç korkma!" dedim. "Igneyi vurdurabilirsin. Ve
Serap bir veda niteligi tasiyan bu görüsmemizde son sorusunu da sordu:

--"Doktor bey... Azrail bana nasil görünecek?"

--"Kizim," dedim. "O bir melek degil mi? Hiç merak etme, sana yakisikli bir prens gibi gelecektir.

" Sali günü Serap'in agirlastigi haberini alinca hemen eve gittim. Ancak vefatina yetisememistim. Ailesi tam manasiyla perisandi. Sadece kendisine uzun müddet bakan dindar bir hanim akrabasi ayaktaydi ve beni görünce yanima gelerek:

--"Doktor bey, biliyor musunuz, bu evde biraz önce bir mucize yasandi!"

Dedi ve devam etti:

- Serap, bir saat kadar önce oksijen cihazini atti ve "yataktan kalkmasi imkansiz" denmesine ragmen kalkarak abdest aldi, iki rekat namaz kildi.Bütün ev halki hayretten donup kaldik. Ve kelime-i sahadet getirerek vefat
etmeden biraz önce de:

--"Doktor bey'e söyleyin, dedi. Azrail, O'nun söylediginden de güzelmis!
erciyesedebiyat
Yeni Üye
Yeni Üye

İş/Hobiler : öğrenci

Azrail, O'nun Söylediğinden de Güzelmiş!.. Empty
MesajKonu: Geri: Azrail, O'nun Söylediğinden de Güzelmiş!..   Azrail, O'nun Söylediğinden de Güzelmiş!.. EmptyÇarş. Şub. 04, 2009 12:28 pm

güzelmişşşşş paylaşım için teşekkürler Smile

Azrail, O'nun Söylediğinden de Güzelmiş!..
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» “Herkim Allah için olursa, Allah onun için olur..”